Niestety zdarza się tak jak w każdym biznesie że otrzymujemy czasami zlecenie na „poprawienie” ułożenia kostki brukowej. Brzmi to czasami przez telefon bardzo delikatnie ale gdy na miejscu stwierdzamy że niezbędne jest rozebranie części/połowy/lub całości projektu to już ani Zlecającemu a tym bardziej kolejnemu Wykonawcy nie jest do śmiechu. Poprawa po wcześniejszej pracy często wiąże się usunięciem materiałów, rozbiórką, osuszaniem, wykonaniem ponownych pomiarów itp. ponownym wykopywaniem… Cenowo jest to na prawdę czasami i przybliżony budżet do wykonania raz a profesjonalnie za 1 podejściem.
- Brak Projektu – wizja zaoszczędzenia w inwestycji kosztem przemyślanej użyteczności oraz ocenienia czy podłoże w przyszłości może zmienić przeznaczenie.
- Brak Harmonogramu Prac – jest to nieodłączny dokument związany z projektem. Projekt powinien mieć przełożenie na konkretne daty w harmonogramie a sam klient powinien otrzymać przybliżoną ogólną ilość roboczogodzin.
- Wybór Fachowca – często jeśli ktoś się nie zna, warto sprawdzić opinie o danej firmie w firmach google lub na profilu facebook. Najbardziej jednak obiektywnym jest (jeśli to potężna inwestycja) to warto skontaktować się i poprosić o krótką opinię od firm które napisały referencje na przykład jak dla firmy MagromBruk. Polecamy odwiedzić link: https://www.magrombruk.pl/referencje-budowlane/
- Źle Wykonana Podbudowa – przygotowanie jej to możliwość popełnienia kilku błędów na raz. Można na przykład źle wyprofilować nawierzchnię, niewystarczająco utwardzić podłoże lub oczywiście użyć do tego nieodpowiednich materiałów. Ważne jest, aby każda warstwa podbudowy była równomiernie ułożona, co zapobiegnie późniejszym problemom wynikającym z eksploatacji. Jeśli źle wykona się ten etap to może powodować powstawanie nierówności na powierzchni kostki lub nawet jej zapadaniem się w niektórych miejscach, co może powodować koleiny na podjeździe lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, już w początkowej fazie, prawidłowe określenie przeznaczenia nawierzchni, jej intensywności i obciążenia.
- Układanie Kostki Betonowej czy PozBrukowej „na styk” – ciasno i zbyt wąsko to najczęstsze błędy. Według sztuki brukarskiej to 3 mm powinien wynosić margines odstępu podczas układania kostki brukowej. Jeśli jest duży ścisk to doprowadza to do nachodzenia na siebie poszczególnych elementów. Temperatura i wilgoć również mogą sprawiać, że kostki zaczną nieznacznie zmieniać swoje wymiary, co jest pierwszym krokiem do uszkodzenia krawędzi, zjawiska wypychania mniejszych elementów czy irytujących nierówności na podłożu.
- Niewłaściwie Ustalony Poziom Kostki – ta czynność należy do ocenienia przez eksperta. Ponieważ to ta postać w trakcie prac budowlanych bierze na siebie odpowiedzialność za podstawowe wykładnie technologiczne które rekomendują wysokość podłoża względem pozostałego terenu, wysokość podłoża względem obrzeży oraz krawężników. Ta wartość musi być wymierzona względem najniższego punktu spływu, oceny przez Zlecającego maksymalnych opadów deszczów w trakcie jego obserwacji itp.
- Układanie Kostki z Jednej Palety – kostka to zdecydowanie produkt który czasami może różnić się odcieniem (zależy od partii czy producenta). Różne składy budowlane przechowują kostkę w sposób często nasłoneczniony czy poddawany procesowi mrozu. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi by kostka była układana w sposób kompletnie zróżnicowany i losowy. Pozwoli to z oddali, patrząc na szerszą perspektywę nie mieć wrażenia że niektóre części placu mają inne kolory czy odcienie.
- Źle przeprowadzone zagęszczenie – nieprawidłowe zagęszczenie to poważny błąd, który może doprowadzić do trwałego porysowania, a nawet uszkodzenia kostki. Podłoże powinno zostać zagęszczone przy użyciu cięższej zagęszczarki.
- Źle Dobrana Grubość Kostki – grubość kostki decyduje o jej odporności na obciążenia i nadaje możliwości użytkowe. Często spotykane błędy przy układaniu kostki polegają na zastosowaniu zbyt cienkiego materiału.
- Brak Poprawnie Wykonanych Spadów i Odpływów – wyspecjalizowany brukarz musi Państwu zawsze przekazać i opisać system odwadniania który będzie chciał zaprojektować dla danej nawierzchni. Ważne są spady, systemy rozprowadzania wody, miejsca w których więcej deszczówki może się gromadzić itp. Poprawne wykonanie tej części pracy przy realizacji kostki brukowej jest najważniejszą praktycznie częścią w całym projekcie.
- Brak Odpowiedniego Sprzętu i Zgubna Rutyna – każde podłoże, wymaganie klienta względem obciążenia niektórych miejsc na placu jest kompletnie różne. Obecnie nasza firma wykorzystuje do analizy poziomice laserowe, dalmierze czy oprogramowanie 3d do wizualizacji terenu.
- Różnica Poziomów pod Powierzchnią Kostki – Gęsta podsypka i równomierne rozłożenie dają pewność trwałej nawierzchni. W zależności od zastanego gruntu nasi brukarze sugerują kilka warstw gruntu wstępnego. Zależy to oczywiście od przeznaczenia placu, czy będą poruszać się po nim tylko piesi, samochody osobowe, do 3,5 tony czy ciężarowe. Poziomy podłoża mogą się również różnić przy zastanym terenie (jeśli jest lekko podmokły to grunt będzie musiał być zupełnie inaczej przygotowany łącznie z betonową warstwą).